Amerika’da Yaşama ve Çalışma Yolları

0
962

Amerika’da yaşama ve çalışma yollarını arayanlar için öncelikle Amerika Birleşik Devletleri Göçmen Yasası ‘nı özetlemek gerekir.Bu yasaları ve olasılıkları gördükten sonra seçiminiz daha kolay olacaktır.Amerika’da yaşamak ve çalışmak isteyenler için tabiki öncelikli olarak yeşil kart almaları gerektiğini de hatırlatmak isteriz.Yeşil kart almanın dört ana yolu vardır;
Amerika'da yaşama ve çalışma yolları

1-Aile Dayanıklı Yeşil Kartlar

Aile dayanıklı yeşil kart alabilmeniz için öncelikle amerikan vatandaşı olan birinci dereceden bir akrabanız olması gerekir.Amerikan vatandaşlarının birinci derece akrabaları (21 yaşından küçük bekar çocuklar, eş, anne, baba ve belirli bazı durumlarda dullar) için kota veya limit yoktur ve bu nedenle bekleme listesi de bulunmamaktadır. Tercihli kategorilerden birine giren akrabalar, her yıl verilebilecek vize sayısı limitlerine tabidir ve beş yıldan on beş yıla kadar bekleyebilirler.

2-İşveren Dayanıklı Yeşil Kartlar

İşveren dayanaklı vizeler genelde en iyi ihtimal olarak görülür ve tercih edilir. Beş türü vardır:

EB-1: Olağandışı vasıflara sahip, önemli profesörler ve araştırmacılar veya çok uluslu yöneticiler ve müdürler

EB-2: olağanüstü vasıflara sahip yabancılar veya ileri düzey meslek sahibi olan yabancılar ( işveren/sponsor gereklidir )

EB-3: profesyonel çalışanlar ( üniversite diploması olan ), nitelikli işçiler ve vasıfsız işçiler ( işveren/sponsor gereklidir )

EB-4: dini meslek sahipleri

EB-5: 1 milyon dolar yatırım yapacak ve 10 yeni tam zamanlı iş yaratacak yabancılar ( sınırlı durumlarda 500,000 dolarlık yatırım ve 5 yeni iş yaratılması kabul edilir )

İşveren dayanaklı vizelerin işlem süresi çeşitlilik gösterir. EB-1 veya EB-5 başvurusu 1 seneden az bir sürede onaylanabilir. Bununla birlikte EB-3 başvurusunun onayı 5 seneyi geçebilir.

3-Yeşil Kart Çekilişi

Yeşil kart çekilişi ( çeşitlilik vizesi ) göçmen sayısını arttırmak için uygulanan bir hükümet programıdır. Yeşil kart göçmen sayıları az olan ülkelerin vatandaşlarına dağıtılır. Örneğin kanada, Meksika, İngiltere, Hindistan, Çin ve Filipin vatandaşları katılamaz.

Hükümet her sene 50,000-55,000 arası vize dağıtır. Hükümet bazı kazananların nitelikli olmadığını düşünür. Yeşil kart çekilişinin giriş zamanı her sene değişir ancak genellikle ekim ve aralık ayları arasında olur.

4-Sığınma Hakkı

Bazı firmalar sığınma veya mülteci hakkı başvurularını kabul etmez. Bununla birlikte bu kişilere de yeşil kart verilir. Irk, din, milliyet, belirli bir sosyal gruba üyelik veya ait sayılma ya da siyasi görüşleri nedeniyle baskı görmekten korkan ve bunu kanıtlayan kişiler sığınmacı veya mülteci statüsü için başvurabilir.

Amerika’da yaşamak ve çalışmak isteyenlere özel çeşitli yazılar paylaşmaya devam edeceğiz.Bültenimize üye olarak yazılarımızı email adresinize otomatik olarak yönlendirebilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumuzunu Yazın
Lütfen Adınızı Yazın