Banka Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir?

0
150

Bankalarla ilgili bir kredi veya kredi kartı çıkarmak istediğinizde karşınıza kredi puanı düşük olduğundan dolayı olumsuz yanıtlar çıkıyorsa bu yazımızda sizlere bu sorunu kısa sürede nasıl çözebileceğinizi aktarmaya çalışacağız.

Kredi puanı ; ödemem düzeni, bankalara olan borç bakiyesi ve geçmiş dönem borçları ile alakalı kişiye özel verilen puanlama sistemidir.Hesabınıza gelen – giden para akışı , ödeme düzeniniz , otomatik ödeme talimatlarınız kredi puanınızı etkileyen faktörlerdendir.Bu faktörlerden herhangi biri ile akalı bir düzensizlik meydana geldiğinde bu direkt olarak kredi notunuzu etkiler.

Daha önce bankayla ilgili bir borçtan dolayı hacizlik bir durum söz konusu olmuş ise işiniz biraz daha zorlaşacaktır.Bu gibi durumlarda hacizi bir an önce ortadan kaldırmaya ve belirli icra daireleri müdürlüklerinden yazı alarak bankalara borcu yoktur yazısı ile bilgilerinizin güncellenmesine dikkat edin.

Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir?

Eğer hacizlik bir durumunuz olmuş ise , maaş haczi veya avukatta bulunan bir borç var ise bu borç ödenmeden ve haciz kaldırılmadan hiçbir şekilde kredi notunuzun yükselmesi mümkün değildir.Bu borçlar ödenmiş , aradan zaman geçmesine rağmen kredi notunuz yükselmemiş ve bankalardan hala kredi veya kredi kartı alamıyorsanız aşağıdaki adımları uygulamanızı tavsiye ederiz;

Bankalardan Bilgilerinizi Güncelleyin , Borç Durumuna Bakın;

Siz icralık veya avukatlık borçlarınızı kapatmış olsanız dahi , borcun bağlı olduğu İcra Müdürlüğü sizin adınıza bankalara borç tebligatı göndermiş ise ve bu tebligat borcu kapatmanıza rağmen güncellenmemiş ise bankalara olan başvurularınıza otomatik olarak red gelir.Bunu düzeltebilmek için bankalarda bulunan müşteri temsilcileri aracılığı ile adınıza kayıtlı sistem üzerinde borç görünüp görünmediğini sorgulayabilirsiniz.Önceden banka çalışanlarının sistem üzerinden göremedikleri bu borçlar, artık dosya numarası ve bağlı bulunduğu İcra Müdürlüğü ‘ne kadar görülebiliyor.Eğer böyle bir durum söz konusu ise bankadan alacağınız bilgiler doğrultusunda İcra Müdürlüğüne müracat ederek Borcu Yoktur yazısı çıkartabilir ve bu yazıyı bankalara götürerek bilgilerinizi güncelletebilirsiniz.

Borcunuz Görünmüyorsa Hesaplarınızı Hareketlendirin; 

Herhangi bir bankada borcunuz yok ise banka hesaplarınızı hareketlendirmeniz gerekecek.Örneğin ödemeniz gereken tüm faturaları banka hesabı üzerinden ödeyin ve otomatik ödeme talimatı verin.

Eğer düşük bir puan ile ufak miktarda kredi çekebiliyorsanız , bu krediyi kullanın , düzenli olarak bir kaç ay ödedikten sonra komple kapatın.Bu puanınızı etkileyecektir.

Düşük limitlide olsa bir kredi kartı çıkartın ve ödemelerinizi bu kart üzerinden yaparak , ekstre borcu geldiğinde borcun tamamını düzenli olarak ödeyin.

Eğer yukarıda yazdığımız gibi hesaplarınızı hareketlendirirseniz kısa süre içerisinde banka tarafından puanınız güncellenecek ve kredi puanınız olumlu yönde etkilenecektir.

CEVAP VER

Yorumuzunu Yazın
Lütfen Adınızı Yazın