Bir İşe Yoğunlaşmanın , Odaklanmanın 6 Yolu!

0

Konsantrasyon (yoğunlaşma) hayati öneme sahip.Trafik kazalarını önleyebilmek, bir işin tamamlanabilmesi , önemli bilgileri hatırlayabilmek için yoğunlaşmak şart.Fakat etrafınızı saran bilgi bombardımanı , her türlü ekrandan akan görüntüler, hızlı ve hareketli haber bildirimleri, dikkat dağıtan her türlü elektronik ve ileri teknolojik sistemle modern dünya her alanda aklımızı çelmeye çalışıyor.Temel problem beynimizin sürekli bilgi bombardımanına tutulması.Bu durumda beyin tek bir şeye yoğunlaşamıyor.Konsantrasyon becerilerimizi yerinde tutabilmek için zaman zaman bugünün modern dünyasına ara vermekte fayda var.

Bir İşe Yoğunlaşmanın , Odaklanmanın 6 Yolu

İşte dikkatimizi çeken unsurlardan sıyrılıp , belli işe odaklanmanızın 6 yolu ; 

1- Dikkat yeteneğinizi geliştirin.Çünkü bilinen 4 milyon kelime arasından “insan” a eşitlenecek tek kelime bulmuşlar ; Dikkat! Yani insan = dikkat! Dikkat , etrafınızda olup biten ve ilgilendiğiniz herşeyin o anki durumunu ifade eder.Konsantrasyonsa daha yoğundur ve tek bir özel şeye bu dikkati odaklamaktır.

2- Kendinizin yada çocuğunuzun TV seyretme, internet süresiniz azaltın; bilgisayar çalışmalarınıza belirli aralar verin.Evde teknolojiyi seyretmek yerine , teknolojinin ulaşamadığı alanlarda vakit geçirin ; açık hava, müze, resim sergileri gibi yerleri gezin.

3- Günlük koşuşturma içerisinde kendinize zaman ayırın ; kitap okuyun , sizi rahatlatacak hobiler bulun.

4- Elektroteknik çevrenizden özel hayatınızda uzaklaşın , sosyal çevrenizle ilişkilerinizi arttırın.Arkadaşlarınıza, ailenize ve dostlarınıza daha fazla zaman ayırın.Hep birlikte TV seyretmek yerine sohpet edebilir, bilgi telatisinde bulunabilirsiniz.

5- Şeker oranı yüksek yiyeceklerden uzak durun, bunlar özellikle tek başlarına yenildiklerinde uyku hali verebilirler.Çoğu hazır paketlenmiş yiyecekler böyledir.Muhakkak günlük hayatınıza faaliyet katın, düzenli yürüyüş gibi egzersizler yapın.

6- Modern çağın sizi kendi içerisine çekmeye çalışan temposuna rağmen sakin ve rahat kalmaya çalışın.Gergin döngüyü kırmak için iş yerinde her saat başı bir kaç saniyeden bir kaç dakikaya kadar süren molalar verin.Arada nefes egzersizleri yapın , yerinizden kalkıp pencereden dışarı bakın.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here