Bitcoin En Güvenli Nerede Saklanabilir?

0
164

Kripto paraların en popüler ve değerli olanı şüphesiz ki Bitcoin.Biz bu yazıyı sizlerle paylaşırken değeri yaklaşık 10 Bin Dolar olan Bitcoin , bir çok yatırımcı için de geleceğin en değerli para birimi olarak görülüyor.Durum böyle olunca da , bu kadar değerli bir şeyi oldukça güvenli bir yerde tutmanız gerekiyor.Tabi Bitcoin ve diğer kripto para birimleri için tasarlanmış cüzdanlar ve bu cüzdanların çeşitliliğine göre de farklı kullanım alanları var.Tabi sizin Bitcoin’inizin güvende olabilmesi için bu cüzdanların kullanım amaçlarını ve cüzdan tiplerini bilmeniz de fayda var.

Bitcoin Cüzdan Çeşitleri Nelerdir?

Kripto yani sanal paraların da tıpkı gerçek paralarınız gibi bir kasaya veya cüzdana ihtiyacı vardır.Sizler için bu yazımızda kripto para cüzdanları ve çeşitlerine göz atacağız ;

Sıcak Cüzdan ; İnternet bağlantısına sahiptir ve genelde çevrimiçidir.

Online Web Cüzdan ; Sıcak cüzdanlara benzer olarak , sadece internet üzerinden erişilebilir.

Masaüstü Cüzdanı; Yazılım cüzdanı olarak da adlandırılan bu cüzdanlar bilgisayarlara yükleni ve offline Bitcoin yönetimine izin verir.

Donanım Cüzdanı ; Bir USB bellek görünümünde olan donanım cüzdanları, güçlü şifreleme özellikleriyle yanınızda taşıyabileceğiniz fiziksel bir cüzdandır.

Soğuk Cüzdan ; Sadece Bitcoin’e erişimi olan ve tamamen çevrimdışı çalışan cüzdan tipi.

 

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi türlerine göre değişen bir çok Bitcoin cüzdanı mevcut.Tabi bu cüzdanların güvenlik dereceleri de birbirlerine göre farklılıklar gösteriyor.Bazı cüzdanlar , diğer cüzdanlara göre daha güvenli.Örneğin ; sürekli internet erişimine bağlı bir cüzdan , çevrimdışı çalışan bir cüzdanda daha az güvende olabilir.Web cüzdanlar ise tabiatı gereği tehlikelidir.Sebebi ise gizli anahtara asla erişiminizin olmaması ve online servisin güvenliğine bağlı kalmanızdır.

 

Bitcoin İçin Cüzdan Seçerken Neye Dikkat Edilmelidir?

Cüzdan seçerken dikkat edilmesi gerekenler güvenlik, maliyet ve kullanıcı deneyimi.Tercih ettiğiniz cüzdan güvenli, ücretsiz ve kolay kullanılabilir olmalı.Bu üç kritere de uyum sağlayan cüzdan çeşitlerine bir göz atalım ;

ELECTRUM ;

12 ile 24 kelime arasında şifre oluşturmanıza imkan veren Electrum , Bitcoin cüzdanları arasında uzun yıllardır hizmet veren bir cüzdan türüdür.Belirlediğiniz gizli anahtar Electrum cüzdan da 128-Bit ila 254-Bit şifrelemeye sahip olur.

Tüm işletim sistemleri ile uyumlu olan bu cüzdanda, bir kelime grubu belirliyorsunuz ve bu kelime grubu olası bir kayıpta cüzdanınızı geri getirmeye yarıyor.Oldukça güvenli bir cüzdandır diyebiliriz.Bu cüzdan sadece Bitcoin desteklidir.

JAXX

Sadece Bitcoin ‘e değil , diğer kripto paralara da yatırım yapmak isteyenlerdenseniz JAXX en iyi seçeneklerden.Çünkü cüzdanda Bitcoin haricinde ETHEREUM , ETHEREUM CLASSİC , LİTECOİN ve DOGECOİN gibi 50’den fazla kripto paraya destek veriyor.

BlockChain

İOS ve Android platformlarında da yer alan mobil cüzdan BlochChain, kullanımı kolay ve güvenli uygulamaların başında geliyor.12 kelimelik güvenlik grubu, 2FA ve PIN desteği uygulamanın en önemli özelliklerinden.

 

 

CEVAP VER

Yorumuzunu Yazın
Lütfen Adınızı Yazın