Digital Pazarlama Nedir?

0
731

Pazarlama sektöründe son 10 yılda birçok şey değişti.Gelişen teknoloji ve internet ile birlikte digital pazarlama devri diğer pazarlama yöntemlerinden bir adım öne geçti.Araştırmalar Türkiye’de yaklaşık 30 milyon internet kullanıcısı olduğunu gösteriyor.Bu rakam her geçen gün artış gösteriyor.

digital pazarlama nedir

Digital ve internet hayatımızın her alanını kapsamış durumda.Bunu farkeden girişimciler ve yöneticiler de digital pazarlamaya ağırlık vermiş durumda.Her geçen gün dahada önemini arttıran digital pazarlama önümüzdeki 10 yıl içerisinde pazarlama yöntemlerinden en gereklisi haline gelecek gibi görünüyor.

Digital Pazarlama Nedir?

Digital Pazarlama , televizyon, radyo, dergi gibi geleneksel medyadan uzak yöntemlerle , markanızı ve işinizi desteklemek amacıyla internet, mobil ve diğer interaktif programları uygulamaktır.Digital pazarlama aynı zamanda  interaktif pazarlama, online pazarlama, e-marketing ve web pazarlama diye de geçmektedir.

Digital Pazarlama Konuları Nelerdir?

Digital pazarlama temel olarak 4 adımdan oluşur;

Elde et ! (acquire);

Müşteriyi websitenize veya satışı gerçekleştirdiğiniz alana çekmek için yapılan çalışmaların tümüdür.Arama motoru optimizasyonu (Seo) , email marketing , reklam pazarlama, sosyal medya pazarlama çalışmalarını kapsar.

Kazan ( convert);

Müşteri websitenize veya satış sayfasına geldiğinde hedefe ulaşması için yapılan çalışmaları kapsar.Websitesindeki yazılar, reklamlar vb. çalışmaların tümüdür.

Ölç – Optimize et (measure & optimize);

Optimize kelimesinden de anlaşılacağı gibi yaptığınız hata ve yanlışları bulabilmek açısından sitenizi ve çalışmalarınızı inceleme işlemidir.Tüm digital pazarlama aktiviteleri için en önemli kısım budur.

Sahip çık – Büyüt (reatin & grow );

Bu aşamada hali hazırda olan müşterilerinizi daimi müşteri yapabilme çalışmalarının tümüdür.İyi bir müşteri hizmetleri sunma, Email Marketing, sadakat programları (loyalty programs), dinamik fiyatlandırma stratejileri uygulama, kişiselleştirme, topluluk oluşturma ve referans programları başlatma bu alanda kullanabileceğiniz teknikler.

Digital Pazarlama tüm şirketler için oldukça önem taşıyan bir pazarlama şeklidir.Hali hazırda bir şirketiniz varsa ve bu şirketi digital pazarlama ile biryerlere getirmek istiyorsanız bu konuda uzman eğitim almanız gerekebilir.Digital pazarlama konusunda eğitim alabileceğiniz  “Digital Pazarlama Girişimcilik Platformu” adresine ulaşmak için buraya tıklayın.

 

CEVAP VER

Yorumuzunu Yazın
Lütfen Adınızı Yazın