Facebook Artık Asılsız Haberleri Tespit Ediyor

0
102

Facebook , insanların asılsız haberleri tespit etmesine yardımcı olacak bir eğitim aracı geliştirdi.Asılsız haberleri tespit etme kılavuzu olarak adlandırılan bu uygulama kullanıcıların hizmetine sunuldu.

Asılsız Haberler Artık Engellenecek

Sosyal medya ve internetin vazgeçilmez bir hal alması, insanların tüm haberleri ve olayları sosyal medya ve internet üzerinden takip etmesi , hızlı bilgi ve haberleşmenin yanı sıra bir çok asılsız haberin de yayılmasına olanak tanıyor.Olmamış bir olayı olmuş gibi gösteren , binlerce insanın bu olaylara inanmasını sağlayan asılsız haberler artık Facebook tarafından belirleniyor ve kullanıcılar uyarılıyor.

Yazılan veya paylaşılan haberin hangi kaynaktan geldiği, daha farklı hangi platformlarda paylaşıldığı, haberin doğruluğu kullanıcılara rapor edilerek asılsız haberler engelleniyor.

Türkiye’de Çok Fazla Var!

Türkiye’de 44 milyon kullanıcısı bulunan Facebook bu uygulama ile asılsız haber yapan kişilerin de tespit edilmesi ve engellemesi konusunda çalışmalar başlattı.Bu çalışmaya Kadir Has Üniversitesi de destek veriyor.

Aşağıdaki adreste asılsız haberleri nasıl tespit edeceğinizi Facebook tarafından dinleyebilirsiniz.

https://tr-tr.facebook.com/help/188118808357379?helpref=faq_content

 

CEVAP VER

Yorumuzunu Yazın
Lütfen Adınızı Yazın