Gıda Markaları İçin Pazarlama Yöntemleri

0
497

Çıktığınız market alışverişlerinde renkli ambalajlar hiç dikkatinizi çektimi ? Tabi marka pazarlaması sadece ambalajdan da ibaret değildir.Markanın ve ürünün pazarlamada hedeflenen yere ulaşabilmesi için ambalajdan fazlası gerekir.Özellikle gıda sektöründe pazarlama stratejilerini geliştirmek için uygulanan 4 adımı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

iStock_000000718659Small

1- Ürünün Net Bir Şekilde Tanımlanması

Örneğin bir mısır gevreği ürününden bahsedelim.Pazarlama stratejisi ve tanımı ürünün sadece bir mısır gevreği olduğundan değil, bu mısır gevreğinin içerisindeki vitaminler ve minerallerden bahsederek kahvaltıda insanlara nasıl bir fayda sağlayacağının tanımını bilmekten geçer.Ürün net bir şekilde tanımlandığında ve karşı tarafın ihtiyaç duyduğu bir ürün haline getirildiğinde satış kaçınılmaz olur.

2- Ürün İçin Uygun Fiyat Aralığı Belirleme

Dağıtım maliyetleri ile birlikte hesaplanması gereken uygun fiyat aralığı araştırılmadan önce mutlaka müşterilerin ürüne ve fiyatına vereceği tepki ölçülmedir.Sonuç olarak ürünün pazarda birçok alternatifi var ise , tüketici de ürünü almadan önce fiyatının ve özelliklerinin diğer rakiplerinden nekadar farklı olduğunu araştırır.

3- Ürün İçin Geliştirilen Promosyon Stratejileri

Ürünün en akılda kalıcı reklamının yapılabilmesi için reklam ve tanıtımların içerisine promosyonlar eklenmelidir.Uygulanan her promosyon ürünün tüketicide kalıcılığını belirler.

 

CEVAP VER

Yorumuzunu Yazın
Lütfen Adınızı Yazın