İş Güvenliği Uzmanı Arayan Şirketler

2
1285

İş Kazalarını önlemek için geçen yıl çıkarılan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında ,  İş Güvenliği Uzmanı olarak çalışan veya çalışmak isteyen meslek sahiplerine de oldukça geniş bir iş olanağı oluştu.1 Ocak 2014 tarihinden itibaren , 50’den az çalışanı olan , tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfında yer alan iş yerlerine “İş Güvenliği Uzmanı” ve “İş Yeri Hekimi” çalıştırma zorunluluğu getirildi.Bu yasa değişikliği bir çok firmanın iş güvenliği uzmanı arayışını hızlandırırken, bu alanda kariyer isteğinide körükledi.

İş Güvenliği Uzmanı

İş Güvenliği Uzman Talebi Artışta

Verilere göre Secretcv ve diğer iş arama motorlarında 6 bin 500 kişi iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı pozisyonu için iş arıyor.İş güvenliği için en çok ilan verilen iller ise ; İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Bilecek, Samsun, Ordu ve Mersin.Bu alanda uzman arayışında ise geçen yıla göre %15 oranında bir artış var.

İş güvenliği konusunda uzmanlaşacak daha çok kişiye ihtiyaç olduğunu söyleyen Secretcv Genel Müdürü Okan Tütüncü , %17’nin ortalamanın üzerinde bir artış olduğunu ve yasaların zorunlu kıldığı bu pozisyon için şirketlerin işe alımları hızlandırması, eğitim olanaklarını ise çoğaltması gerektiğine dikkat çekiyor.

Mühendisler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir!

İş Güvenliği Uzmanlarına Sertifika Eğitimi veren Dönüşüm Akademi Eğitim Koordinatörü Bahar Özgün’den alınan bilgilere göre , iş güvenliği olabilmenin ilk adımı mezuniyet koşulunu sağlamaktan geçiyor.Buna göre Mimarlık, Mühendislik, Teknik Eğitim gibi fakültelerden mezun, İş Sağlığı ve Güvenliği ön lisans programlarından mezun, iş güvenliği teknikerliği ünvanına sahip olan kişiler , fen ve edebiyat fakültelerinin fizik, kimya ve biyoloji bölümü mezunları, iş güvenliği sertifika programlarına katılıp , bakanlığın zorunlu tuttuğu merkezi sınavı geçtikleri taktirde uzman sıfatını kazanmış oluyor.İlgili eğitim kurumlarının ise bakanlık tarafından yetkilendirilmiş olması gerekiyor.

Maaş 10 Bin TL’ye Ulaşıyor!

İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimleri teorik ve uygulamalı olmak üzere iki bölümden oluşuyor.Programın içeriği ise Bakanlık tarafından belirleniyor.Program iskele güvenliğinden güvenli sürüşe ilk yardımdan yüksekte çalışmaya dek çok sayıda dersi içeriyor. Eğitim programının süresi, toplamda 220 saatten az olmayacak şekilde ve tek bir program dâhilinde uygulanıyor. Eğitim ücretleri kurumdan kuruma farklılık gösteriyor elbette. Ortalama fiyatlar ise KDV hariç 700 TL’den başlıyor.

Hacı Latif İşçen’in verdiği bilgilere göre ise iş güvenliği uzmanlarının aylık net kazançları ise piyasa değeri ve uzmanının niteliklerine göre değişiyor. C sınıfı uzmanın aldığı maaş bin 500-2 bin 500 TL, B sınıfı uzmanın 2 bin 500-5 bin TL, A sınıfı uzmanın ise 5 bin ile 10 bin TL arasında değişiyor.

 İş Güvenliği ve Uzmanlığı Eğitimi veren kurslar ve üniversiteler hakkında detaylı bilgi almak için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

2 YORUMLAR

    • Bilal Bey öncelikle yorumunuz için teşekkür ederiz,

      İş güvenliği uzmanlığı yazımızda belirttiğimiz maaş değerleri tüm illeri kapsayan ve bu meslekte kazanılan miktarlarla hesaplanmış ortalama , tahmini maaş değerleridir.Tabiki şehire ve iş potansiyeline göre çeşitli illerde veya bölgelerde kazançlar değişim gösterebilir.

      Bol kazançlı bir iş hayatı geçirmeniz dileği ile …

CEVAP VER

Yorumuzunu Yazın
Lütfen Adınızı Yazın