İş Kurmak İçin Hibe Kredi Alma Yöntemleri

0
888

İş kurmak istiyorsunuz fakat yeterli sermayeniz olmadığınımı düşünüyorsunuz..Hayallerinizi gerçekleştirme konusunda size destek olabilecek kaynaklardan en iyisinin Kosgeb Hibe Kredi olduğunu söyleyebilirim.

Kosgeb Hibe Kredi Nedir?

Kosgeb ve İş Kur ‘un ortak girişimcilik programı , iş kurmak ile ilgili hayalleri olan ve sermayesi olmayan girişimcilere destek amacıyla kurulmuş bir programdır.Girişimciler bu programa katılıp eğitim alacak ve eğitimden sonra gerçekleşen sınavlarda başarılı olurlarsa , iş kurmak için gereken sermaye Kosgeb ve İş Kur tarafından karşılanacak.30 Bin TL’ye kadar kredi sunan bu programa iş fikri olan herkes katılabilecek.

Girişimciliği gençlere özendirmek, girişimciliği yaygınlaştırmak ve girişimcilere destek vermek için KOSGEB’in sunduğu Girişimcilik Destek Programı revize edildi. Bu revize ile programda önemli bazı değişikliklere gidildi.

İş Kurmak İsteyene Verilen Hibe Kredi 30.000 TL’ye Yükseltildi

Kosgeb yeni iş kurmak isteyen girişimcilere verdiği ve üst sınırı 27.000 TL olan hibe desteğini artırdı. Yeni hibe desteği 30.000 TL oldu. Yapılan bu değişiklik girişimcilerin yüzünü bir kez daha güldürdü.

Ayrıca işini büyütmek isteyen girişimcilere de, işlerini kurduktan 1 yıl sonra, 70.000 TL geri ödemeli destek verilecek. Girişimciler 70 bin liralık bu krediyi 2 yıl sonra 36 ay vade ile ödemeye başlayabilecek.

Girişimcilik Eğitim Süreleri Değişti

Girişimcilik eğitimi nasıl verilecek? Öncelikle girişimci olmak için başvuran adaylar arasında sınav yapılacak. Bu sınav sonrasında girişimcilik kursuna katılmaya hak kazananlara, girişimcilik eğitimi verilecek. İş kurmak isteyen büyük, küçük her türlü işletmeye ve girişimcilere yönelik KOSGEB tarafından uygulanacak Girişimcilik Destek programı üç alt programdan oluşuyor. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, Yeni Girişimci Desteği ve İŞGEM Desteği bu üç alt programı oluşturuyor. Uygulamalı girişimcilik eğitimiyle amaçlanan, işini kurmak isteyen girişimcilerin, neleri hedefleyecekleri, hedeflerini nasıl ve ne zaman gerçekleştireceklerini belirlemek. Bu amaçla 60 saat olarak verilen uygulamalı girişimcilik eğitimlerinin süresi de toplam 70 saate çıkarıldı. Bu eğitimle hedeflenen önemli bir nokta da girişimcilerin başarılı iş planı hazırlayabilmelerine yardımcı olmak.

Alınan diğer yeni bir karar ise; Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerinin elektronik ortamda da gerçekleştirilebilecek olması.

 

Hibeden Yararlanma Şartları

  • Girişimcilik eğitimi için başvuru yapacak girişimcilerde aranacak şartlar:
  • İŞKUR’a kayıtlı ve işsiz olmak,
  • 18 yaşını tamamlamış olmak,
  • En az ilkokul mezunu olmak veya iş kurmak istediği alanda geçerli bir sertifika ya da belge sahibi olmak,
  • İŞKUR’ un eğitimden önce yapmış olduğu 30 soruluk sınavda başarılı olup girişimcilik belgesi almak.

 

Eğitimler Sonrasında Ne Olacak?

Eğitimler sonrasında başarılı olan girişimciler Kosgeb ve İş Kur sertifikası alacaklar.Daha sonra hazırladıkları projesi Kosgeb ‘e sunacaklar ve projesi kabul edilen girişimciler hibe krediyi almaya hak kazanacak.Projesi kabul edilmeyen kişiler ise hibeden yararlanamayacak.

Projesi Kabul Edilenlere Verilen Destekler Nelerdir?

1. 3.000 TL işletme kuruluş desteği verilecek. Bu destek; oda, sicil kaydı, ruhsat, noter, gibi kuruluş aşamasındaki giderlerini kapsıyor.

2. İşletme kurulduktan 12 (oniki) ay içinde satın alınan/alınacak makine, teçhizat, yazılım ve ofis donanımı için geri ödemesiz olarak destek verilecek. Bu destek 15.000 (onbeşbin) TL

Kosgeb’in girişimcileri destekleme oranı 1. ve 2. Bölgeler için % 60 (altmış). Kadın ve özürlü girişimcilere ise teşvik amaçlı %70 oranında destek veriliyor.

3. Destek başladıktan 24 (yirmidört) ay içinde gerçekleşen kira, elektrik, su, telefon, ısınma, işçilik gibi işletme giderlerine yönelik de geri ödemesiz olarak destek verilecek. Bu destek her ay için 1.000 (bin) TL yani toplam da 12.000 (onikibin) TL.

Kosgeb’in girişimcileri destekleme oranı 1. ve 2. Bölgeler için % 60 (altmış). Kadın ve özürlü girişimcilere ise teşvik amaçlı %70 oranında destek veriliyor.

3., 4., 5. ve 6. Bölgelerde bu oran % 70 (yetmiş), kadın veya özürlü girişimciye ise % 80 (seksen) olarak uygulanıyor.

4. Destek başladıktan sonra 24 (yirmidört) ay içinde satın alınacak, makine ve teçhizat için teminat karşılığı girişimciye geri ödemeli olarak 70.000 (yetmişbin) TL destek verilecek.

Kosgeb’in girişimcileri destekleme oranı 1. ve 2. Bölgeler için % 60 (altmış). Kadın ve özürlü girişimcilere ise teşvik amaçlı %70 oranında destek veriyor.

3., 4., 5. ve 6. Bölgelerde bu oran % 70 (yetmiş), kadın veya özürlü girişimciye ise % 80 (seksen) olarak uygulanıyor.

Kosgeb Kredisi Alma Yolları , Girişimde Başarılı Olma Yolları Nelerdir?

Bu girişimcilik projesinde iş fikrinizi geçerli sunabilmeniz ve hibe krediye hak kazanma yolunda atmanız gereken adımları anlatan bir eğitim seti ile kredi alma onayınızı garantileyebilmeniz mümkün.Hibe Krediler adı ile çıkarılmış eğitim setini sizlere tavsiye edebilirim.Adından da anlaşılacağı gibi sadece Hibe Kredi alma yolunda olan girişimcilere destek verme ve kredisi onaylanması için uygulanması gereken adımları en başından , sonuna kadar aktaran bir eğitim setidir.Bu eğitim seti ile krediye hak kazanma şansınızı arttırabilirsiniz.

Hibe Krediler Eğitim Seti’ni İndirmek İçin Buraya Tıklayın

CEVAP VER

Yorumuzunu Yazın
Lütfen Adınızı Yazın