SEO – Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

0
989

SEO – Arama Motoru Optimizasyonu Nedir ;

Search Engine Optimization adının baş harflerinden oluşan , türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonu olan bu sistem , bir sitenin veya sayfanın , arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmesi için uygulanan her çalışmayı kapsamaktadır.

SEO’nun asıl amacı açılımından da anlaşılacağı gibi, arama motoru optimizasyonu ile , websitelerinde var olan bilgi, hizmet veya satışların daha fazla sayıda hedef kitleye ulaşabilmesini  sağlamaktır.

Websitelerinin doğal yöntemlerle ulaşamayacakları popülerliğe , SEO – Arama Motoru Optimizasyonu ile doğal gibi algılanılan yöntemler kullanılarak ulaşılır.Bu popülerite arama motorlarınada , sıralamada yükselmeyide beraberinde getirir.

Bir Websitesine SEO Nasıl Uygulanır ;

Websitesine SEO uygulayabilmek için , SEO sistemini tam anlamıyla öğrenmek, biraz yaratıcı olmak, arama motorlarında hedeflenmiş kelimelerde üst sıralarda çıkmaya yeterli olur.Kullanıcılar bir bilgiyi arama motorlarında en fazla hangi ifade ile arıyorlarsa, konu başlıklarının o ifadelerle uygulanması siteye daha fazla hit çekmeyi sağlar.

Arama Motorlarında Sıralamayı Etkileyen Temel Faktörler ;

1- On Page Faktör ; Sayfada yapılacak optimizasyon çalışması ile elimizde olan faktör

2- Off Page Faktör; Sayfa için başka web sitelerden verilen linklere bağlı olan, Pagerank adı verilen etkendir.

SEO – Arama Motoru Optimazyonu ,Google’ın giderek yaygın duruma gelmesi sonucu ortaya çıkmıştır.Hergün milyonlarca kullanıcı Google’dan arama yapmakta ve sitelere ulaşmaktadırlar.

Örnek olarak; ikinci el araba almak isteyen kişiler googleda ‘ikinci el araba’ veya ‘ikinci el araba satın al’ benzeri arama yapacak ve karşısına çıkan arama sonuçlarından ilk sayfada, öncelikle de ilk sırada olan sonuca tıklayacak ve konuyla alakalı olan websiteye girecektir. Bir ihtimalle bu adresten bir araba satın alacak ve sitenin sahibi olan kişi kazanç sağlayacaktır. Bir günde yüzlerce hatta binlerce ikinci el araba almak düşüncesine sahip kişi googleda arama gerçekleştirecek ve karşısına çıkan ilk yere tıklayacaktır. Bu nedenle, googlda amaçlanan kelimelerde ilk sırada yer edinmek website sahibi için değerlidir.

Bu konuda dikkatli olunması gereken nokta, SEO – Search Engine Optimization yalnız google ve diğer arama motorlarında, doğal aramaların sonuçlarını etkilemeye yönelik gerçekleştirilen uygulamalardır. AdWords reklamı kullanarak, tıklamaya ücret ödeyerek, sponsor biçiminde arama sonuçlarında görüntülenen sonuçların optimizasyonu, SEO – Search Engine Optimization’un konularından değildir.

Her bir SEO – Search Engine Optimization projesinde her şeyden önce yapılması gereken; anahtar kelimeler hakkında bir çalışma ve rekabet analizidir. Anahtar kelime analizi yanlış yapılmış bir SEO – Arama Motoru Optimizasyonu projesi, hiçbir zaman istediği sonuca ulaşamaz.

Var olan bu rekabet ortamı içerisinde yer alan website sahiplerinin bir süre sponsor reklam alanlarını tercih etmesiyle elde edilen dönüşümler, internetin ne kadar büyük bir reklam kaynağı olduğunu her geçen gün doğrulamış ve bu sayede doğal aramalarda web sitelerinin arama motorlarında üst sayfalarda olmasının kattığı değer fark edilmiştir.

Bunların yanı sıra, internet kullanımının daha bilinçli hale gelmesiyle, kullanıcılar kaliteyi göz ardı etmeyerek, sponsor reklam alanlarındaki adresler yerine ilk sıradaki internet sitelerini tıklamaya başlamışlardır. Bu gelişme de site sahiplerini, SEO – Arama Motoru Optimizasyonu çalışmaları ile reklam maliyetlerinin külfetinden kurtulup, üst sıralarda daha çok ziyaretçi çekmenin peşine düşürmüştür. Yapılacak olan SEO – Arama Motoru Optimizasyon çalışması, bu rekabet nedeniyle çeşitli yöntemlerle desteklenmelidir ve en doğru SEO tekniklerini  kullanmaya önem verilmelidir.

Google ile uyumu ve tasarımı , hatasız şekilde bir araya gelmiş, arama motoru optimizasyonu yapılmış bir web sitesinin, en büyük ticari merkez haline gelmesi mümkündür.

“Sitenizi ilk Sıralara Çıkarmak İçin Seo Teknikleri” yazımızıda incelemenizde fayda var.

CEVAP VER

Yorumuzunu Yazın
Lütfen Adınızı Yazın