Websitesi Kurmak – Alan Adı ve Host Alımı

0
1083

Websitesi kurmak ile alakalı yazı dizimizin bu bölümünde “Alan adı ve Host Alımı” hakkında resimli anlatım yapacağım.Yazının sonunda ücretli bir alan adına ve buna bağlı bir hosta sahip olacaksanız.Sonraki adımda ise sizlere artık sitenizi açmanız için gerekli olan kısa bilgileri vereceğim ve websiteniz kullanıma hazır hale gelecek.

Alan Adı ve Host Alımı

İlk olarak benimde sitelerimi üzerinde barındıran hostnet ‘ten alan adı ve host alımına geçelim.

Buraya tıklayarak sisteme gidelim.

Karşımıza çıkan anasayfada aşağıdaki resimdeki gibi sağ üst köşede bulunan “müşteri paneli” sekmesine tıklayalım

websitesi kurmak resimli anlatım

Müşteri paneline tıkladığımızda karşımıza aşağıdaki gibi bir login ekranı gelecek.Üye olmadığımız için sağ taraftaki kayıt ol seçeneğine tıklayarak devam edeceğiz.

websitesi kurmak resimli anlatım

Karşımıza yukarıdaki gibi bir ekran gelecek gerekli yerleri doldurarak ve sözleşmeyi kabul ederek “kayıt ol” seçeneğine tıklıyoruz.Bu sistem oldukça güvenlidir.Şuan okumakta olduğunuz blog’ta bu site üzerinden yapılmıştır.Bir dipnot olarak düşmek istedim.

Websitesi Kurmak Resimli Anlatım

Sisteme kayıt olum mail adresinize gelen aktivasyon kodunuzu tıkladıktan sonra tekrar müşteri panelinden kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yaparak devam ediyoruz.Yukarıda gördüğünüz gibi domain sekmesinden domain ara seçeneğine tıklıyoruz ve aşağısında bulunan ekran gibi bir ekran geliyor.Buradaki kutucuğa resimdeki gibi sitemizin ismini belirliyoruz.Örneğin gizliblog yazıyoruz ve kutucuğun altında bulunan toplu domain sorgulama sekmesinden bulmak istediğimiz uzantıları seçiyoruz.(En iyi uzantı .com’dur fakat sitenize koymak istediğiniz isimde .com uzantısı doluysa .net yada .org olarakta seçebilirsiniz.)

websitesi kurmak alan adı ve host alımı

Yukarıdaki gibi istediğimiz alan adını işaretledikten sonra siparişi ver seçeneğine tıklayarak devam ediyoruz.

websitesi kurmak domain almak

Yukarıdaki gibi sepeti güncelle seçeneğine tıklıyoruz.

websitesi kurmak hosting alımı

Karşımıza yukarıdaki gibi bir ekran çıkıyor.Artık alan adımızı sepetimize atmış bulunuyoruz.Yine yukarıdaki gibi ekran üzerinden hosting/linüxhosting seçeneğine tıklayarak devam ediyoruz.

websitesi kurmak hosting alımı

Resimdeki gibi hosting paketleri çıkıyor karşımıza.Buradan benim tavsiyem yıllık 24 TL olan amatör hosting seçeneğini seçmenizdir.Yeni kullanıcılar için alanı yeterli olacaktır.Seçtiğiniz hosting paketinin altındaki detaylar sekmesine tıklayarak devam ediyoruz.

websitesi kurmak host alımı

Yukarıdaki gibi bir sayfa açılıyor.Burada hostunuzun özellikleri detaylı olarak sizlere gösteriliyor.Hiç zaman kaybetmeden satın al sekmesine tıklayarak devam ediyoruz.


websitesi kurmak host alımı

Daha önce sepete attığımız bir alan adımız olduğundan dolayı sistem bu hostu bu alan adında kullanmak isteyip istemediğini soruyor.Ekrandaki gibi alışveris sepetimdeki alan adımı kullan seçeneğinin işaretli olduğunu kontrol ederek devam etmek için tıklayın sekmesine tıklıyoruz.

websitesi kurmak host alımı

Hosting alım detayları çıkıyor karşımıza.Aylık ücretlendirme ilede sipariş verebiliyorsunuz fakat 9 TL gibi bir kurulum ücreti kestiğinden dolayı tavsiyem bir yıllık ücretini ödeyerek almanız.Yukarıdaki gibi 1 yıllık ücreti seçiyoruz ve sepete ekle diyoruz.

websitesi kurmak host alımı

Sepeti güncelle seçeneğini tıklayarak devam ediyoruz.

websitesi kurmak host alımı

Karşımıza 1 yıllık alan adı ve host ücretinin toplamını çıkaran bir tablo geliyor.Sipariş ver seçeneğine tıklıyoruz.

websitesi kurmak host alımı

Kayıt olurken doldurduğumuz bilgilerimiz karşımıza çıkıyor.Değiştirmek istediğimiz yerleri burada değiştirebiliyor, isterseniz adresinize fatura talebinde bulunabiliyorsunuz.Ödeme şeklinizide seçtikten sonra kullanıcı sözleşmesini kabul ederek siparişi tamamla diyorsunuz.Bu adımdan sonra ödeme ekranı çıkacak ödemenizi yaptıktan sonra siteye giriş bilgileriniz mail adresinize gönderilecek.Mail adresinize giriş bilgilerinin geldiğini varsayarak birkaç adımda artık sitemizi hazırlamaya başlayabiliriz.

Veritabanı Oluşturarak Site Hazırlama Adımına Geçmek İçin Tıkla

CEVAP VER

Yorumuzunu Yazın
Lütfen Adınızı Yazın