Websitesi Kurmak – WordPress Kurulumu

2
1161

Websitesi Kurmak başlığı altında sizlere WordPress Kurulumu’nu anlatarak artık sitemizi hazır hale getireceğiz.Veritabanımızı  oluşturduktan sonra artık yapmamız gereken tek şey sitemize Ftp üzerinden wordpress yüklemek ve veritabanı ile wordpress’i entegre etmek olacak.Hemen başlayalım.

Ftp Programı İndirelim

Öncelikle bir ftp programına ihtiyacımız var.Sizlere şimdilik filezilla programını indirmenizi öneriyorum.Filezilla’yı indirmek için tıklayın.

Daha sonra en güncel WordPress indirmemiz gerekecek.Buraya Tıklayarak wordpress adresinden sağ taraftaki indir butonuna basarak en güncel wordpress’i bilgisayarımıza indiriyoruz.

Filezilla programını çalıştırıyoruz.

Yukarıdaki resimdeki gibi mail adresinize gelen ftp adresini, kullanıcı adını ve şifrenizi filezilla programında yer alan kutucuklara girerek hızlı bağlan sekmesine tıklıyor ve sitenize ftp sunucusundan bağlanıyorsunuz.

İndirmiş olduğunuz WordPress’i Winrar dosyası olarak indirdiğiniz için winrardan çıkarın ve masaüstüne klasör olarak atın.;Daha sonra wordpress klasörü içerisindeki  aşağıda resimde göstermiş olduğum gibi wp-config-sample.php dosyasını bulun ve notepad yardımıyla dosyayı açın.

Notepad bilgisayarınızda yüklü değilse yüklemek için buraya tıklayın

wordpress kurulum

 

Yukarıdaki gibi notepad yardımıyla wp-config-sample.php dosyasını açtığınızda oklarla belirtmiş olduğum alanda daha önce oluşturduğunuz veri tabanı adı, kullanıcı adı ve parolanızı parantez içerindeki yerlere yazarak dosyayı kaydediyorsunuz.Bu adımdan sonra wp-config-sample.php dosyasının adınıda wp-config.php olarak değiştiriyorsunuz.Dosyanın üzerine sağ tıkla ad değiştire gel ve wp-config.php olacak şekilde değiştir.

WordPress dosyasını artık Ftp sunucumuza aktarabiliriz.Yine Filezilla programına geliyoruz.Wordpress içerisindeki tüm dosyaları (WordPress’i klasör olarak değil içerisindeki dosyaları) public_html yazan ftp sunucumuzdaki klasöre aktarıyoruz.

Yukarıdaki gibi aktarma işlemini yaptığımızda public_html klasörü içerisinde wordpress dosyalarımızı görmüş olacağız.

Üzerinden tekrar geçmek gerekirse

 

Sıkıştırılmış paketi Winrar veya Winzip türü bir programla açın.
wp-config-sample.php dosyasını notepad (yada benzeri bir basit yazı işlemcisiyle) açıyoruz.
define(‘DB_NAME’, ‘veritabanı adı’); buraya veritabanımızın adını yazıyoruz
define(‘DB_USER’, ‘kullanıcı adı’); veritabanımıza bağlanmak için kullandığımız kullanıcı adı
define(‘DB_PASSWORD’, ‘sifre’); veritabanımıza bağlanmak için kullandığımız şifre
define(‘DB_HOST’, ‘localhost’); burasını genellikle localhost olarak bırakıyoruz, eğer ki bir sorun çıkarsa, hosting şirketiyle görüşmenizi öneririz. Yukardaki kısımda gerekli değişiklikleri yapıyoruz
wp-config-sample.php dosyasının adını wp-config.php şeklinde değiştirdikten sonra dosyaları sunucuya yüklüyoruz.

Bu işlemlerden sonra tarayıcı adres çubuğuna {www.siteadresi.com}/wordpress/wp-admin/install.php yazıyoruz ve karşımıza wordpress kurulum sayfası çıkıyor.Artık sitemiz hazır ve siz sitenizi oluşturmak için wordpress üzerinden bir kullanıcı adı ve şifre seçmek için gerekli bilgileri dolduruyorsunuz.Bilgilerinizi eksiksiz doldurduktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak..

Azönce wordpress sayfasında oluşturduğunu kullanıcı adı ve parolanızı girerek sitenizi kullanmaya başlayabilirsiniz.Bu panele girmeniz için www.siteadınız.com/wp-admin sekmesini kullanmanız gerekiyor.Login olduktan sonra sitenizde yayınlamak üzere yazılar yazabilir, kategoriler oluşturabilirsiniz.

Sitenize uygun temaları Google’dan wordpress temalar yazarak ve eklentileride yine aynı şekilde wordpress eklentileri yazarak işinize yarıyacak eklentiler ve temalar ile sitenizi zevkinize uygun hale getirebilirsiniz.Artık bir ücretli websitesine sahipsiniz.İyi bloglamalar iyi kazançlar.

Ücretli bir websiteniz olduğuna göre internetten kazanç sağlamak isteyeceksiniz.Beni izlemeye devam edin diğer yazılarımda sizlere bloglar üzerinden nasıl para kazanabileceğinizi anlatacağım.:)

 

2 YORUMLAR

    • Merhabalar

      Ftp bilgileriniz alan adı ve hostunuzu satın aldıktan sonra mail adresinize gelir.Ftp bölümüne ulaşabilmeniz için öncelikle alan adınızı hostunuzla entegre etmeniz gerekir.Eğer alan adınızı hostunuza entegre ettiyseniz ftp programlarını kullanarak kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz.Aslında bu konuyu diğer website kurmakla ilgili yazılarımda detaylı olarak anlatmış bulunuyorum.İncelemenizde fayda var..

CEVAP VER

Yorumuzunu Yazın
Lütfen Adınızı Yazın